Jak poslat reportáž s fotkama na web:

Protože čas od času se někdo ptá, jak má poslat reportáž na web, tak tu uvádím doporučený postup


Připomínám, že na jedné valné hromadě bylo přijato usnesení, že ten, kdo organizuje akci, z ní píše reportáž.

Napsat reportáž jako textovej soubor, případně lze to psát rovnou do těla mailu a v textu uvést, která fotka má být kam umístěna a fotky pak připojit  jako přílohu k mailu (formát jpg).
Fotky fotky prosím alespoň ve velikosti 1600x1200 pixelů, já už si jejich velikost pro publikování na webu upravím.
Poslat to na adresu jirka.vrana@post.cz .
Komprimovat fotky jpg do formátu rar nebo zip je zbytečný, protože formát jpg je již sám o sobě komprimovaný a zabalením do zip nebo rar se objem v podstatě nezmenší.
Pokud jsou snad fotky focený ve velkým rozlišení a mají velkej objem, je nejleší je posílat několika maily po několika či jedné fotce.
Obvyklý maximální objem jednoho mailu je cca 5 MB.
Ale třeba Seznam (tedy i Post.cz a Email.cz) umožnuje až 15 MB v příloze mailu.


Dále je možné poslat fotky na nějaké úložiště (např. www.ulozto.cz nebo www.uschovna.cz) a webmasterovi poslat odkaz ke stažení na ty fotky.

Není v možnostech webmastera stahovat po jedné fotce z galerií typu "Rajče" a pod.
V tomto případě bude v případné reportáži uveden jen odkaz na tu galerii.
Stejné platí pro Facebook nebo Whatsap. Na FB chodím velmi sporadicky a na WA skoro vůbec a navíc WA má u obrázků již poměrně velkou degradaci kvality.
Při poslání fotek (spolu s textem) přímo v souboru Wordu (doc, docx) nebo v OpenOffice (odt) bude také na stránkách ČKZ jen odkaz na váš zaslaný soubor.
Identicky platí pro reportáže ve formátu PDF. Reportáž ve formátu PDF bude zveřejněna jako odkaz na soubor.

Také platí: "Kdo dřív pošle, ten to tam má."
Tedy ten, kdo pošle fotky co nejdříve po akci, má větší pravděpodobnost jejich publikování, než ten, kdo pošle fotky až po publikování reportáže (většinou se schází fotky od několika lidí). V takovém případě bude zveřejněno fotek jen pár (pokud zapadnou do koncepce reportáže), nebo opět jen odkaz  na jejich samostatnou galerii mimo reportáž.
Oproti tomu není nic proti ničemu, kdy po publikování reportáže z akce si někdo pošle svou vlastní reportáž s fotkama (svůj úhel pohledu).

Pokud nemusíte, neposílejte reportáže ve fotmátu "PDF", "DOC", "DOCX", "ODT", ty se budou publikovat "tak jak jsou", bez možnosti dalších úprav.
Přece jen ten web má nějakou celkovou grafickou úpravu (nebo možná koncepci) a není úplně nutné, aby každá reportáž vypadala jinak.
Fotky jsou v reportážích zmenšeny na 900 pix v největším rozměru, takže pokud nechcete, aby ty vaše ve finále vypadaly jako dětské malůvky,
vhodné tak leda psovi do boudy, posílejte prosím fotky ve větším rozlišení (minimálně 1200 px, či ještě lépe 1600 px a více v největším rozměru).
Za gramatickou, jazykovou a stylistickou korektnost reportáží zodpovídá autor reportáže.
Grafická úprava a případné nejapné komentáře jdou za údržbářem webu, pokud není reportáž ve formátu "DOC", "DOCX", "PDF", "ODT"
a dalších formátů nevhodných pro následnou editaci.


Příklad:

POSLEDNÍ ZIMNÍ ZLATO -

VELKÁ RADNÁ, 24.-26.3. 2006
text a foto: Vilda
Na podzim se Jiřin vydal na pár hodin na Velkou Radnou u Rokycan a vrátil se smutnej s nulovým výsledkem. To mě nakoplo, protože Velká Radná je potůček, kde jsem poprvé v životě držel pánev v ruce. Plzeňské sekci jsem oznámil, že koncem března se pokusíme o lepší výsledek. Účast přislíbil i pražský "digger" Jirka Dunovský a tak jsem se těšil na steakovo česnekovo cibulovou smršť, která zákonitě přichází spolu s ním.
Co by to bylo za Plzeňáka, aby svému slovu nedostál. Odjezd, domluvený na pátou odpoledne (musíme tam dojet za světla, ať jsme v klidu), se posunul o více než hodinu a tak jsme na místo dojeli téměř za tmy. V pátek jsme vyjeli ve složení Já (Vilda), Abbe, Dědek, Rita. Jirka nám s lístostí v hlase oznamoval, že přijede hluboce po půlnoci, neb je povinen protančit s dcerkou Klárou její první maturák.
Jóó, do auta se toho vejde hodně, ale nám od aut zbývaly ještě dva kiláčky pěšky a v tu chvíli jsem zjistil, že to co se vešlo do auta se nevejde na záda. Inteligencí sršící zlatokop hledá jen těžko překážku, která ho zastaví před dobytím bonanzy a tak jsme vyrazili s celým nákladem do údolí.
- foto 299
Na směsi ledu a sněhu jsme se za naprosté tmy doklouzali do údolí a společnými silami našli místo k noclehu. V těchto končinách se lesákům asi moc nedaří, a tak zásob dřeva bylo bohatě.
- foto 305

atd.

konec příkladu.

Z tohoto materiálu si to už upravím pro web.

Jirka Vrana, správce webových stránek ČKZ